Suplementy


Zamieszczam tutaj opis suplementów, które wspomagają bądź wspomagały moje odchudzanie.

Bio-Błonnik
Czym jest błonnik? 
Błonnik pokarmowy jest składnikiem roślin, nie dostarcza kalorii i przechodzi przez układ pokarmowy praktycznie niestrawiony. Codziennie powinniśmy dostarczać organizmowi 25-30 g błonnika zawartego w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach.
Dlaczego warto uzupełniać dietę suplementami?
Nawyki żywieniowe w krajach rozwiniętych uległy znacznej zmianie w XIX wieku. Ponad 100 lata temu bogate w błonnik produkty ziarniste, owoce i warzywa stanowiły główną część codziennych posiłków. Wraz z rozwojem przemysłu żywieniowego, zawartość błonnika w produktach spożywczych znacznie zmalała. Spora część obecnej diety składa się z żywności przetworzonej, zawierającej bardzo małe lub praktycznie zerowe ilości błonnika. Zdaniem specjalistów ds. żywienia, niedobór błonnika odpowiada za sporą choroby mieszkańców krajów rozwiniętych. Błonnik to pomoc dla odchudzających się, gdyż odgrywa niezwykle ważną rolę w trawieniu i wspomaga pracę przewodu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit i likwiduje wszelkie kłopoty z trawieniem. Odpowiednie dawki błonnika pomagają także w odchudzaniu. Błonnik pęcznieje w żołądku, wchłaniając wodę, dzięki temu pojawia się uczucie sytości.
Ile Bio-Błonnika potrzebujesz?
Najbardziej wskazane jest rozpoczęcie przyjmowania Bio-Błonnika od czterech tabletek
i stopniowe zwiększanie o kolejne dwie tabletki dziennie, aż do maksymalnie 12 tabletek dziennie. W czasie przyjmowania tabletek z błonnikiem należy pić duże ilości wody, ponieważ błonnik absorbując wodę pęcznieje.
Optymalna ilość błonnika
Preparat Bio-Błonnik zawiera 525mg naturalnego błonnika. Każda tabletka składa się 4 najważniejszych rodzajów błonnika, a mianowicie celulozy (23%), hemicelulozy (48%), ligniny (4%) i pektyny (25%) w formie, której połknięcie nie stanowi trudności.
Preparat dostępny bez recepty w aptekach.
Dawkowanie: Przyjmować 4-12 tabletek dziennie na 30 minut przed posiłkiem, obficie popijając wodą.
____________________________________________________________________________

Bio-Chrom
Czym jest chrom?
Chrom to minerał, pierwiastek śladowy, znajdujący się w pożywieniu. Jest najlepszym sprzymierzeńcem         dla wszystkich, których problemem są słodycze.
Jak działa chrom?
Badania naukowe potwierdziły znaczącą rolę chromu w procesach regulowania stężenia poziomu cukru we         krwi. U pacjentów, u których stwierdzono niedobór tego pierwiastka, zaobserwowano występowanie uczucia głodu i wzmożonego zapotrzebowania na słodycze, pojawiające się w niedługim czasie po jedzeniu. Przyczyną jest nagłe obniżenie stężenia cukru we krwi hipoglikemia czynnościowa. Skutkiem zwiększonego apetytu na słodycze jest powstawanie nadwagi.
Co się dzieje, kiedy mamy niedobór chromu?
Do komórek dociera zbyt mało cukru. Jeśli produkują mniej energii, czujemy się zmęczeni 
i osłabieni, ratuje nas wtedy słodki batonik lub czekolada. Zalecane Dzienne Spożycie (RDA) chromu wynosi 50 - 200 mcg. Przeciętna dieta w Europie Północnej dostarcza tylko ok. 35 mcg tego pierwiastka na dobę. Niska zawartość chromu w pożywieniu wynika
z obróbki termicznej żywności, stosowania półproduktów spożywczych a także ich grillowania i mrożenia. Dlatego właśnie nawet stosowanie bardzo dobrze zbilansowanej diety nie jest w stanie dostarczyć organizmowi zalecanej dawki chromu. Najlepszym źródłem chromu są drożdże piwne. Ponadto występuje on w brokułach, kukurydzy,
w chudym mięsie, kaszy gryczanej, pełnoziarnistym chlebie, pomidorach i pieprzu.
Preparat dostępny bez recepty w aptekach.

Dawkowanie: Przyjmować 1 tabletkę dziennie w czasie posiłku. Dawkowanie można zwiększyć do 3-4 tabletek na dobę po konsultacji z lekarzem.
____________________________________________________________________________

Bio-C.L.A. z zieloną herbatą
3 kroki do szczupłej sylwetki - Ekstrakt z zielonej herbaty i sprzężony kwas linolowy (C.L.A.) - idealne połączenie składników ułatwiających odchudzanie.
Krok 1 - pomaga zredukować apetyt
Krok 2 - wspomaga spalanie tłuszczu
Krok 3 - pomaga przeciwdziałać efektowi jo-jo

Jak działa C.L.A.?
 C.L.A. to kwas tłuszczowy, który pomaga zredukować tkankę tłuszczową, a jednocześnie nie osłabia mięśni. Badania naukowe udowodniły, że C.L.A. pozytywnie wpływa na proporcje tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie poprzez:
 • blokowanie wchłaniania tłuszczu do komórek tłuszczowych
 • redukcję magazynowania tłuszczu
 • uwalnianie tłuszczu ze zmagazynowanych w tkance tłuszczowej zapasów
 • przeciwdziałanie utracie mięśni
 • przekazywanie tłuszczu do tkanki mięśniowej gdzie jest spalany w procesie produkcji energii
Stosowanie C.L.A. przy kuracji odchudzającej zakładającej obniżoną zawartość kaloryczną posiłków i większą aktywność fizyczną zredukuje masę tłuszczową i utrzyma lub nawet zwiększy masę mięśniową. Im więcej się ćwiczy, tym więcej tkanki tłuszczowej ulega spaleniu. C.L.A. pomaga transportować tłuszcz z krwiobiegu z pożywienia do mięśni - naszym zadaniem jest dokończyć ten proces stymulując mięśnie ćwiczeniami, by pobierały energię ze spalania tłuszczu.
Pomaga przeciwdziałać efektowi jo-jo Odchudzanie zazwyczaj pociąga za sobą utratę tkanki tłuszczowej ale TAKŻE mięśniowej. Jest to niekorzystne dla odchudzania, ponieważ potrzebujemy mięśni, by spalać kalorie. Kiedy po zakończeniu kuracji wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych, organizm nadal ma spowolniony metabolizm i nie jest w stanie spalać większej ilości kalorii, ponieważ ma mniej mięśni. W rezultacie znów zaczynamy tyć. Z C.L.A. można uniknąć przyrostu wagi, ponieważ pomaga on zredukować tłuszcz a nie mięśnie.
Jak działa ekstrakt z zielonej herbaty?Ekstrakt jest uzyskiwany z liści zielonej herbaty (camemellia sinensis). Badania naukowe pokazują, że zawartość biologicznie aktywnych substancji, tzw. polifenoli i katechin, zapewnia doskonałe działanie antyoksydacyjne. Katechiny mają silny wpływ na metabolizm energetyczny organizmu poprzez:
 • redukcję apetytu
 • zwiększanie spalania tłuszczu
 • zwiększanie produkcji ciepła
Podczas stosowania ekstraktu wydatkowanie energii zwiększa się o 4% co równa się utracie 100 kalorii dziennie bez ćwiczeń, ponieważ zielona herbata stymuluje utlenianie (spalanie) tłuszczu, nawet kiedy nie jesteśmy aktywni fizycznie (podczas spoczynku). Ta cenna właściwość pozwala na spalanie dodatkowych kalorii bez wysiłku. Ponieważ do tego nie potrzeba ćwiczeń, energia jest uwalniana jako ciepło. W efekcie wzrasta produkcja ciepła przez organizm.
Udowodniona skuteczność!
Bio-C.L.A. z zielona herbatą zostało poddane testom/badaniom w Norwegii. Sześć kobiet       
z nadwagą stosowało preparat przez 8 miesięcy. Średnia utrata wagi wynosiła 9,2 kg
a masy tłuszczowej o 20%.
Sposób użycia:
Zalecana dawka Bio-C.L.A. z zielona herbatą to 3 do 6 kapsułek dziennie. Podczas diety ograniczającej ilość kalorii oraz ćwiczeniami (co najmniej 30 minut średniointensywnego marszu lub jazdy na rowerze) zaleca się 6 kapsułek. Kapsułki powinny być spożywane podczas posiłku i popijane dużą ilością wody.
W badaniu naukowym, przeprowadzonym w Skandynawii, w którym wzięło udział 180 osób, jednej grupie podawano C.L.A. a drugiej identyczne kapsułki zawierające nieaktywną substancję (placebo). Udowodniono, że w czasie 12 miesięcy suplementacji u badanych masa tłuszczowa uległa redukcji o 10%, a masa mięśniowa wzmocniła się o około 2%. Ważne jest to że uczestnicy badania nie zmieniali dotychczasowego trybu życia - nie uprawiali żadnego sportu. U grupy stosującej placebo nie odnotowano takich zmian.
(American Journal of Clinical Nutrition, November 2004;79:1118-25)
Dlaczego musimy ćwiczyć?
Jeśli chcemy szybko zauważyć efekty, powinniśmy zwiększyć aktywność fizyczną. Ćwiczenia zmuszają komórki do spalania większej ilości składników odżywczych, w tym tłuszczów. Im więcej się ruszymy, tym komórki mięśniowe są bardziej stymulowane do pracy. Spalając tłuszcz sama tkanka mięśniowa wzmacnia się, a ciało staje jędrne. Mocne mięśnie są podstawą ładnej sylwetki np. wyrobione mięśnie brzucha utrzymują organy wewnętrzne zwarte i przeciwdziałają wypukłemu „brzuszkowi”.
Preparat dostępny bez recepty w aptekach.
Dawkowanie: Przyjmować 4-6 kapsułek dziennie podczas posiłku.
____________________________________________________________________________

Bio Multi Witaminy i Minerały

Bogaty zestaw witamin i minerałów, które przyczyniają się do:

 • prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego
 • ochrony DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi
 • utrzymania zdrowej skóry
Mikroelementy to grupa składników odżywczych, których w niewielkich ilościach potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Do tej grupy zaliczamy składniki mineralne, pierwiastki śladowe i witaminy. Niektóre witaminy i składniki mineralne mają właściwości przeciwutleniaczy i mogą chronić tkanki i DNA przed uszkodzeniami oksydacyjnymi wywoływanymi przez wolne rodniki. Te cząstki powstają w  naszym organizmie na skutek ekspozycji na słońce, styczności z zanieczyszczeniami, palenia papierosów, etc. Niektóre mikroelementy organizm sam jest w stanie wytworzyć, ale jednak większość z nich musi być dostarczona w diecie. Witaminy i składniki mineralne biorą udział w wielu różnych procesach biochemicznych i są ważne aby te procesy przebiegały prawidłowo.
Preparat polecany jako uzupełnienie codziennej diety w niezbędne witaminy i minerały             

1 tabletka zawiera% RDA
Witamina C200 mg250%
Witamina E30 mg α-TE250%
Niacyna15 mg NE94%
Kwas pantotenowy7,5 mg125%
Witamina A864 µg RE108%
Witamina B124,5 µg300%
Witamina B64,2 mg200%
Witamina B22,8 mg164%
Witamina B11,8 mg50%
Witamina D2,5 µg50%
Kwas foliowy200 µg100%
Biotyna100 µg200%
Magnez75 mg20%
Zynk7,5 mg75%
Selen62,5 µg114%
Mangan2,5 mg125%
Miedź1000 µg100%
Chrom50 µg125%

Dawkowanie: Przyjmować 1 tabletkę dziennie.
Sugerowana cena opakowania (30 tabletek) – ok. 25 zł

Czy multiwitaminy mogą przedłużyć życie?
Już dawno naukowcy rozważają i starają się udowodnić możliwość przedłużenia życia komórek poprzez przyjmowanie witamin i składników mineralnych.Codziennie w naszym organizmie następuje odnowa komórek. Proces ten z wiekiem przebiegają coraz wolniej oraz wpływają na skracanie długości życia komórek. Część łańcucha DNA - telomer - fragment chromosomu, który zlokalizowany jest na jego końcu, zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący „licznikiem podziałów” chroni komórki przed nowotworzeniem, ale przekłada się na proces starzenia się.
Naukowcy twierdzą, że u kobiet, które przyjmują suplementy multiwitaminowe nastąpiło spowolnienie procesu skracania się telomeru. U 586 kobiet w wieku 35 – 74 lata, które przyjmowały multiwitaminy, telomer był średnio 5,1% dłuższy niż u kobiet które nie stosowały tych suplementów. Ta różnica długości odpowiada około 10 latom procesu skracania się telomeru.

Widoczny związek
Grupa amerykańskich naukowców wybrała do badania leukocyty (białe krwinki), aby potwierdzić i powiązać z poprzednimi wynikami badań, że skracanie się telomeru leukocytów zwiększa śmiertelność komórek, przyspiesza starzenie i wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na różne choroby przewlekłe. Podobne mechanizmy mogą wpływać na zwiększenie stanów zapalnych, czy stresu oksydacyjnego u osób, które wykazują niedobory witamin i składników mineralnych.
Oczywiście naukowcy zadają sobie pytanie czy można powiązać długość telomeru leukocytów z przyjmowaniem suplementów multiwitaminowych wpływających na długość życia. W świetle najnowszych badań,  można powiedzieć, że suplementy z witaminami i minerałami mają wpływ na ochronę naszego zdrowia.
Źródło: Am J Clin Nutr 2009;89: 1857-63. ____________________________________________________________________________

Acerola Plus

Wskazania: Suplementacja diety stosowana wspomagająco przy przeziębieniach, przy słabych, podatnych na pękanie naczyniach krwionośnych, w celu ochrony przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Dawkowanie: Doustnie. Ssać 1 tabletkę dziennie.   Preparat jest uzupełnieniem diety i nie może zastąpić leków, które przepisał lekarz!   Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Nie należy przekraczać zalecanej do spożycia porcji w ciągu dnia.   Przed zastosowaniem suplementu należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy go stosować po terminie ważności. Przechowuj preparat w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne: Witamina C przyjmowana w nadmiernych ilościach może spowodować tworzenie się kamieni nerkowych.

Poinformuj lekarza: Gdy chorujesz na kamicę dróg moczowych.
____________________________________________________________________________  
 
Bio-Magnez


Po co nam magnez?Magnez jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych minerałów występujących
w komórkach ludzkiego organizmu. Odgrywa on ważną rolę w licznych reakcjach metabolicznych. Jest także składnikiem ponad 300 różnych enzymów.  Jego szczególna rola jest związana z przyswajaniem i  magazynowaniem energii w komórkach. Energia ta jest niezbędna dla właściwej pracy mięśni oraz transportu różnych substancji przez błonę komórkową. Bez jej udziału niemożliwy jest też rozwój nowych komórek i tkanek. Magnez jest niezbędny do regularnej, prawidłowej pracy serca.
Niedobory magnezu
Typowe objawy niedoboru magnezu to ciągłe zmęczenie, drażliwość, bezsenność, wewnętrzny niepokój, nieregularny rym serca. Oprócz tego, niedobór magnezu może prowadzić do choroby układu sercowo-naczyniowego i komplikacji podczas ciąży.
Badania naukowe dowodzą, że przyjmowanie magnezu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziała arytmii serca, rozszerza naczynia krwionośne.
Czynniki zwiększające ryzyko niedoboru magnezu:
 • nieprawidłowa dieta
 • odchudzanie
 • zaawansowany wiek
 • znaczne spożycie alkoholu
 • zaburzenia trawienne
 • cukrzyca
 • ciąża
 • choroby nerek
 • przewlekła biegunka
 • zaburzenia hormonalne
 • używanie środków moczopędnych i innych leków
Jedna tabletka zawiera 200mg magnezu. Ilość ta odpowiada 67% zalecanego dziennego spożycia.
Preparat dostępny bez recepty w aptekach
Dawkowanie: Przyjmować 1 tabletkę dziennie po posiłku.
 ____________________________________________________________________________

 Colvita

COLVITA to sumplement diety i nutrikosmetyk w kapsułkach. Unikalny na skalę światową kompleks liofilizatu czystego tropokolagenu, pozyskiwanego ze skór rybich, ekstraktu alg morskich i bioprzyswajalnej witaminy E (alfa-tokoferolu).
COLVITA  jest pochodną wielkiego wynalazku polskiej biotechnologii, jakim było wyekstraktowanie  do postaci roztworu wodnego z zachowaniem naturalnej dla organizmów żywych trójspiralnej konformacji białka – czystego, naturalnego kolagenu ze skór rybich.


DZIAŁANIE PROFILAKTYCZNE PREPARATU:
 • Pielęgnuje skórę wewnątrz, czyniąc ją gładką, sprężystą i jedwabistą.
 • Nawilża głębsze warstwy skóry właściwej.
 • Stosowany regularnie spowalnia procesy starzenia tkanek.
 • Wydatnie poprawia kondycję skóry, włosów , paznokci.
 • Regeneruje struktury tkanki łącznej właściwej, chrzęstnej, kostnej,struktury kolagenowe gałki ocznej i włosów.
 • Wskazany dla osób aktywnych, spalających białko w pracy fizycznej,
  w treningu budującym masę mięśniową.
 • Wskazany dla rehabilitantów, po urazach mechanicznych narządów ruchu i stawów.